Sulu Filtre Sistemleri
 Filtreler bir gaz akımı içindeki aşırı tozları gaz içinden mekanik bir yöntemle ayırıp çevre kirliliğini önleme amaçlı kullanılırlar. Maksimum verim elde etmek gaz ayırmada hangi işlemin uygun olduğuna ve doğru seçim yapmaya bağlıdır. Temel olarak bir toz tutmada gazın girdiği bölüm tozların ayrıldığı alan ,partikül toplandığı bölüm ve temiz gazin atıldığı bölge seklinde ayrılabilir. Dizayn kriterlerinde gaz yoğunluğu, akis hızı, sıcaklığı, viskozitesi, gaz akış basıncı,patlayıcı, yanıcı özelliklerin bilinmesi gereklidir.

 

Filtreleme 2 şekilde olur.

1)Yüzey filitrasyonu dogrudan filitre elemani tarafindan süzme işlemidir. 

 

2)Derin filitrasyon bu islemde filitre yüzeyi yerine olusan toz pastasi tarafindan yapilarak verimliligi artiran bu bölümdür.Ancak pasta kalinliginin kontrolü basinç artisini önleme açisindan çok önemlidir.

Filtrelerin ana parametreleri şunlardır.
a)Ayırma verimliliği (mgr/m3)
b)Devamlı çalışmada basınç düşümü (mbar)
c)Toz ayırma kapasitesi (gr/m3)

Maksimum verim almak için doğru seçim doğru dizayn ile mümkündür. Simtes havalandırmanın uzun yılların deneyimi ile en zor problemleri çözmeye hazırdır.Başlıca metalurji fabrikası duman emme(toz tutma) sistemi olarak özellikle baghouse filter ayrıca jet pulse filtre sistemilerini 5.000.000m3/h e kadar başarıyla uygulamış ve tozsuzlaştırma da başarılar elde etmiştir.